New website powered by Orchard

by Petr Hošek

After very long time, our company has finally launched its new website. This website contains new sleek modern look. Site content has been completely reviewed to contain up-to-date information. Best of all - our company has finally its own corporate blog to share our ideas and solutions with the rest of the community.

New website is powered by Orchard – new content management system built by group of Microsoft developers on top of ASP.NET platform. Even though this system is still in early phases of development, we have decided to use it in order to evaluate its features and provide better feedback to Orchard development team. We already plan to use this system for some of our customer solutions in the future.

In case you are interested in our experiences with Orchard our would like to get some help with its configuration and customization, do not hesitate to contact us. Otherwise, enjoy our new website as we hope you will be returning often to check our corporate blog.

Tags: Blog, Orchard

8 Comments

 • portland said

  Hey guys! I ve googled your site by 'powered by orchard' just to see if anyone uses it. Now i see it's great and will defenitely start my blog on Orchard in the future! Thanks! :)

 • Polacek Petr said

  Dobrý den,

  chtěl bych vás poprosit o radu. Nasadil jsem Orchard ve finální verzi na web hosting. Na lokále mi všechno funguje krásně, ale na serveru mi každou chvíli zobrazí obrazovaku Access denied.

  Scénář je následující:
  1. Přihlásím se jako administrátor
  2. Kliknu na Users a poté Add new user a skončím na loginu s hláškou Access denied
  3. Znovu se přihlásím a potom uživatele přidám, ale kliknu třeba na přidání blogu a při ukládání to opět skočí na login a Access denied
  4. Když se znovu zaloguju, tak nic není uloženo, ale napodruhé nebo napotřetí se to nakonec uloží.


  Nemůžu řijít na co čím by to mohlo být. Jak je možné, že jednou se přihlásím a podruhé mě to vyhodí, že nemám práva. Zapoměl jsem někde něco nastavit, nebo se dá někde nastavit nějakej timeout...?

  Děkuji za jakékoliv nakopnutí. Orchard se mi moc libí s ASP .NET MVC3 taky, ale když to nerozlousku, budu muste najít něco jiného.

  S díky a nadějí
  Petr Poláček

 • sulca said

  U nás Orchardu asi nejlépe rozumí Míša a ta se tu objeví nejspíše až v pondělí. Každopádně, já bych směřoval do logů na serveru, jelikož tohle "odhlašování" je obvykle způsobeno tím, že aplikace spadne. Při dalším requestu se sama nastartuje, ale původní autentizační ticket už není platný a proto hodí access denied. Obzvláště proto, že to lokálně běží bez problémů bych to opravdu viděl na problémy na serveru (nejlépe přijít na nějakou možnost, jak debugovat přímo na serveru, nebo aspoň tracovat / logovat).

  Co zkusit tohle: http://code.google.com/p/elmah/wiki/MVC , http://www.hanselman.com/blog/ELMAHErrorLoggingModulesAndHandlersForASPNETAndMVCToo.aspx

 • Míša Hájková said

  Z toho, co popisujete (že vás to "vykopne" na login formulář) bych nehledala ani tak problém přímo v Orchardu, ale v sessions. Zkuste se podívat, jestli třeba ve web.configu nemáte nastaven nízky timeout v SessionState, případně bych zkusila si trochu pohrát s laděním stran těch sesison.
  Další možnost by mohla být, kdyby se vám pod rukama měnila práva účtu - tj. přihlásítě se jako uživatel A, který je ve skupině administrátorů, a pak by vám někdo něbo něco změnilo práva například na čtenáře. To se pak chová stejně jak popisujete, což mám osobně vyzkoušeno :) Ale vzhledem k tomu, že tuhle možnost nepředpokládám, mrkněte se nejdřív na ty sessions.

 • Rürup Rente Vergleich said

  I really like your blog and i really appreciate the excellent quality content you are posting here for free for your online readers. thanks peace sandro

 • ronrogers said

  Nice blog ,thank you for sharing this valuable information .keep blogging. .And please provide some more information please visit our website you get more information regarding writing works.Refer https://www.essayguardian.com/

 • best essay service said

  I was checking continually this blog and I'm impressed! To a great degree useful info exceptionally the last part I care to such information a considerable measure. I was seeking this specific info for quite a while. Continue posting the great work. Some are really helpful information in there. It is extremely decent to see your site.

Add a Comment